O mě

Tomáš Johanna

Aneb návrat k funkčnímu pohybu.

Rozvoj těla i mysli byl mým zájmem již od dětství. Prvním kontaktem byla jóga zhruba v 7 letech, která mě však nijak nezaujala. Postavit se na hlavu, či udělat lotosový sed bylo pro mě normální. Na prvním stupni ZŠ to byl vytrvalostní běh, který mě však taky nezaujal a tak jsem i odmítl nástup do sportovní školy. 

Počínaje druhým stupněm ZŠ mě z pohybových aktivit zaujala bojová umění a u kterých jsem vydržel s pauzami až do cca 19 let. Počínaje Karate, Aikidem, přes Wing Chun kung-fu až koketování s MuajThaj a Tai Chi. Krátká zastávka byla na střední škole a později na škole vysoké v posilovně a pokus o kulturistiku. V oblasti rozvoje ducha, byla již od základní školy, četba knih s tématem duchovním, náboženským,  filozofickým ale i psychologie a rozvoje osobnosti.

Až v roce 2010 kdy jsem začal pravidelně jezdil na koni či na inline bruslích, jsem pro podporu zdravých zad začal navštěvovat lekce jógy. V rámci tělesné praxe, jsem si v prvních letech prošel různými lekcemi, semináři, školeními i workshopy různých „tzv. stylů“ a technik s tím spjatých od Hatha jógy, Aštánga jógy, Iyengar jógy, Jivamukti jógy, Jógové terapie, Acro jógy a další. Mimo jógy jsem se  věnoval studiu jiných tradic a technik jógy, Budhismu a Dzogchenu. Velikým zlomem bylo pro mě setkání s Petrou Visser která mi ukázala praxi Aštánga jógy. V této praxi jsem dále pokračoval pod vedením Manju Joise a Nancy Gilgoff až po tzv. 3. sérii a Jógovou terapii.

Později jsem zjistil, že ne všechno dobře v rámci Aštángy funguje. Hledal jsem proto hlouběji v praxi Krišnamačárji a jeho pozdějších žáků a v poznání současné vědy. Zjistil jsem, že plno věcí jak je dneska prezentováno, je nejen nesmyslných a nefunkčních z pohledu anatomie či fyziologie, ale nemají ani oporu v tradici jógy. Mnoho cviků se naopak naprosto opomíjí, protože nejsou vizuálně zajímavé.

Svou praxi jsem tak značně změnil a ve své praxi i na lekcí vycházím ze svých zkušeností a spojuji výhody z různých praxí od jógy (vycházím z praxe T. Krišnamačárji a jeho přímých žáků) přes techniky Kalesteniky (cvičení s vlastní váhou), Kinosiologického strečingu až po bojová umění a Natural movement.

Certifikace a výběr vzdělávání (od 2013 doposud)

Holistická Aromaterapeutická masáž I., II. 

Workshop Acro Jógy

Seminář Ashtanga jógy pod vedením Nancy Gilgoff

Seminář jógové terapie s Acharya Harilaljim
Instruktor jógy – Hathajóga

Umění jógového dotyku a asistence v asánách
(Ladislav Pokorný)

Ashtanga Intensive (Petra Visser)
Pranajáma a jóga nidra
(Václav Krejčík)

Prostor pro zdravá záda (Sylvie Nikoličová) – jógová terapie
Technika jógových pozic (MUDr. Aneta Králová)
Seminář jógová praktika (Václav Krejčík)
Ashtanga jóga pro těhotné (Petra Visser)
Wim Hoff method – Classic, Fundamentals
Ashtanga – Teacher Trening I. – III. seies (Maju Jois, Petra Visser)

“Primary Adjustment Clinic” with Nancy Gilgoff (Berlin)
Yoga Therapy I., II. (Manju Jois)
Kinesiological Stretching Technique

+ stovky hodin samostudia 🙂

“I truly believe in hard work, dedication, and self-discipline.”

PLNOHODNOTNÝ ŽIVOT – RADOST Z POHYBU – TRVALE UDRŽITELNÉ CVIČENÍ